Skwierawy to niewielka wieś w której znajdziecie plac zabaw z boiskiem do siatkówki i boisko do piłki nożnej (oczywiście obok Remizy). Jest tutaj także niewielki sklepik (nieco większe sklepy znajdziecie w Nakli 4km i pobliskim Bytowie 15km). W najbliższej okolicy znajdziecie wiele ciekawych atrakcji m.in. kąpieliska, jazdę konną, ścieżki rowerowe i szlaki piesze, spływy kajakowe. Możecie także odwiedzić wiele ciekawych miejsc - Szymbark, Wdzydze Kiszewskie, wieże widokowe na Górze Siemierzyckiej, Górze Lemana i Wieżycy, czy też dalej położone Trójmiasto i Słowiński Park Narodowy - zapraszamy do lektury:

JEZIORO FISZEWO

Spacer ze Skwieraw przez pola nad Wdę i jezioro Fiszewo zawsze będzie dobrym pomysłem. Po drodze miniecie mostek na rzece Wdzie, która tutaj w górnym odcinku jest wąską i płytką strugą, a skręcając za mostkiem w prawo dojdziecie nad jezioro Fiszewo. Znajduje się tam wiata, pomost, huśtawki i miejsce na ognisko (jest także parking – leniwi mogą tutaj przyjechać samochodem…). Możecie tam często spotkać amatorów biwakowania w namiotach :)

AQUAPARK 'NIMFA' W BYTOWIE

W deszczowy dzień i nie tylko warto wybrać się do bytowskiego aquaparku – kompleksu basenowo - rekreacyjnego NIMFA. Znajdziecie tam kilka zjeżdżalni, mini dziką rzekę oraz jacuzzi, a także basen pływacki. Dostępne także są siłownie oraz strefa saun.

GÓRA LEMANA

Wszystko zaczęło się w 1990 r., kiedy rolnik z Piaszna - Klemens Leman - zbierając kamienie do budowy fundamentów, odkrył w swoim lesie tajemnicze kamienne kręgi. Skojarzył je ze słynnymi cmentarzyskami Gotów w Odrach i Węsiorach - i tak się zaczęło...

JEZIORO GLINOWSKIE

Ze Szkodnikówki na kąpielisko nad jeziorem Glinowskim to tylko 7 minut drogi. Jadąc ze Skwieraw należy przeciąć drogę Kościerzyna – Bytów, a następnie w Nakli skręcić w lewo. Oprócz kąpieliska znajdują się tam wiaty, pomost, boisko do siatkówki, a nawet siłownia pod chmurką. Na miejscu jest także spory parking i bez problemu zaparkujecie.

ZAMEK W BYTOWIE

Zamek w Bytowie ma długą historię - Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku w  1390 roku i trwała ona około 15 lat. Warownię zbudowano na planie prostokąta. Otoczona była kamienno-ceglanymi murami oraz fosą, w narożach posiadała czteroboczną wieżę z trzema basztami: Młyńską, Różaną i Polną, we wschodnim murze mieściła się wieża bramna, natomiast przy murze północny wybudowano Dom Zakonny.

SZYMBARK I WIEŻYCA

Zapraszamy do odwiedzenia Centrum Edukacji i Promocji Regiony w Szymbarku – zobaczyć tam m.in. mona najdłuższą deskę świata, przeniesiony z Syberii dom sybiraka z repliką łagru, dom przeniesiony z tureckiego Adampola, replikę bunkra organizacji Gryf Pomorski (który w oryginalnej lokalizacji można zobaczyć nad jeziorem Lubygość w Lasach Mirachowskich), największy fortepian świata no i oczywiście Dom do Góry Nogami.

SŁONECZNA PRZYSTAŃ - STUDZIENICE

Polecamy wybrać się do Studzienic gdzie nad jeziorem Studzieniczno znajduje się kompleks Słoneczna Przystań. Turyści mogą tam nieodpłatnie korzystać z infrastruktury - to plaża z pomostem oraz gminna wypożyczalnia sprzętu wodnego – kajaki i rowery wodne.

SPŁYWY KAJAKOWE

Najpopularniejszy spływ jednodniowy to szlak rzeką Wdą z pobliskiego Lipusza do Wdzydz Kiszewskich. Spływ Wdą nie wymaga zaawansowanych umiejętności kajakarskich, bowiem jest to wyjątkowo łatwy do pokonania odcinek liczący równo 22 km. Średni czas eskapady to 6 – 7 godzin z przystankami.

BYTOWSKIE DREZYNY

Z pięknego ceglanego budynku kolejowego w Bytowie wraz z Koleją Drezynową w Bytowie możecie wybrać się na wycieczkę prawdziwą drezyną :) Na początek (a uwierzcie, że trzeba się namachać) fajna będzie krótka wycieczka do Dąbrówki Bytowskiej i z powrotem.